Kedy je ideálne plánovať fotenie bábätiek, keďže dni novorodenca sú také vzácne, no zároveň rýchlo ubiehajú a bábätko sa mení zo dňa na deň? Fotenie bábätiek je ideálne realizovať do 14 dní od narodenia ak to samozrejme podmienky umožňujú.

Prioritou je bezpečnosť

Bezpečnosť bábätiek je vždy na prvom mieste. Uistíme sa, že priestor, kde sa bude fotografovať, je bezpečný, čistý a vhodný pre bábätko. Zabezpečíme, aby rekvizity, s ktorými ideme bábätko fotografovať boli bezpečne nachystané tak, aby dieťatko nespadlo z povrchu alebo sa inak nezranilo.

Príprava na fotenie bábätiek

Celková príprava ako prebaľovanie, kojenie, uspávanie a styling trvá obvykle dlhšie ako samotné fotenie. Keďže bábätká v tomto veku ešte nemajú svoj stabilný režim, je veľmi ťažké naplánovať hodinu fotenia na čas spánku. Treba tiež počítať s tým, že s bábätkom pri príchode budeme manipulovať – vyberať ho z autosedačky, alebo kočíka, prezliekať, uspávať. Keďže bábätká sú citlivé na teplotu, vždy sa predom uistíme, že je im dostatočne teplo a cítia sa pohodlne. Na zahriatie používame čisté mäkké deky, na vystielanie a podporu hlavičky jemné vankúšiky či mäkké plyšáky. Všetky rekvizity a doplnky sú čisto vypraté a hygienicky nezávadné.

Rekvizity a styling na fotenie bábätiek

Na fotenie bábätiek zabezpečujeme celkový styling s rekvizitami ako vajíčko, košík, kufor, či detskú postieľku kam bábätko uložíme. Rodičia si vyberajú doplnky ako čiapočky, čelenky, wrapy, kožušiny a čipkované overaly. Tiež máme v ponuke štrikované štýlové čiapky či nohavičky na prekrytie plienok.

Polohovanie

Pri fotení bábätiek je dôležité zvoliť vhodnú pozíciu a polohu, ktorá je pre dieťa pohodlná a bezpečná. Mnoho bábätiek sa cíti najlepšie, keď sú na chrbte alebo na bruchu, takže experimentujeme s rôznymi pozíciami, aby sme našli tú správnu.

Okrem samostatných fotografií bábätka fotíme zábery vo vašom náručí, či iné detaily s rodičmi. Ak máte konkrétnu predstavu na zachytenie spomienky, snažíme sa ju zrealizovať.

Prirodzené svetlo

Pri novorodencoch je najlepšie používať prirodzené svetlo, ktoré je mäkké a príjemné. Svetlo by malo byť dostatočné, ale nie príliš jasné, aby sme dieťatko nevyrušili. Záleží od miesta kde fotíme, či použijeme aj umelé osvetlenie.

Na fotenie bábätiek zahŕňame rodinu

Rodinné fotografie s bábätkom sú mimoriadne špeciálne a emocionálne. Pri fotení sa zúčastňujú rodičia, súrodenci alebo ďalší členovia rodiny, ktorí sú prítomní na fotení. Pri fotení bábätiek sme trpezliví a prispôsobujeme sa ich potrebám a náladám. Nie vždy sú tieto maličké bytosti ochotné spolupracovať podľa našich predstáv. S láskou a trpezlivosťou sa nám však vždy podarí zachytiť krásne a autentické fotografie, ktoré vám poslúžia ako vzácne spomienky na tieto ich prvé chvíle života.

Fotenie bábätiek a súrodenci

Fotenie bábätiek so súrodencom môže byť zábavné a je príležitosťou zachytiť krásne momenty spoločnej lásky a súrodenecké puto. Pri fotení súrodenca povzbudzujeme, aby sa cítil súčasťou procesu. Zapájame ho do rozhodovacích procesov a podľa jeho veku aj do spoločných póz.

Fotenie bábätiek pri plači

Fotografovanie bábätka, keď plače, je pre rodičov a aj pre fotografa výzva, ale existujú spôsoby, ako si v takejto situácii poradiť a vykúzliť krásne a emotívne fotografie. Môžeme sa zamerať na zachytenie drobných detailov jeho tváre, ako sú slzy, pokrčené líčka alebo chrbátik. Tieto detaily tiež dodávajú dojemnosť a autenticitu. Okrem toho existuje mnoho ďalších spôsobov ako s dieťatkom pracovať a aké možnosti využiť – toto je ale malé tajomstvo každého fotografa.

Neposedné modely

Bábätko sa snažíme usporiadať do dokonalých póz, no v situácii ak ešte nespí sa samo rozhodne, že sa bude pohybovať a meniť polohy na vlastnú päsť. Tento „neposedný“ model nás vie pekne pozabávať, ale vieme to vyriešiť! Zaväzovanie do vajíčka, kam mu pekne poukladáme rúčky nám tento problém vyrieši. Bábätko musí byť v teple, používame „baby shusher“ na ukľudnenie a postupne obmotávame do krásnych tvarov.

Obväzovanie bábätka do wrapu

Obväzovanie bábätka do wrapu je bežnou praxou pri fotení novorodencov. Okrem toho, že nám takéto polohy umožňujú lepšie nasnímať novorodenca im zároveň poskytujú pocit bezpečia a pohody. Na obviazanie bábätka používame vhodný materiál, určený na tento účel. Wrap je vždy čisto vypratý, pripravený na použitie. Bábätko položíme na stabilný a mäkký povrch a uistíme sa, že je v pohodlnej polohe s rukami a nohami voľne položenými vedľa tela. Začíname s jedným koncom wrapu a opatrne ho vložíme pod bábätko, tak aby bol pod jeho chrbtom. Koniec wrapu zostáva mimo tela bábätka, aby sme mohli obväzovať. Postupne wrap obmotávame cez nohy, chodidlá aj rúčky, tak aby boli dobre upevnené a celé zabalené do wrapu. Na záver skontrolujeme, že zväzok je dostatočne pevný, aby udržal bábätko v bezpečnej polohe, no zároveň, aby sa bábätko v ňom cítilo pohodlne a bezpečne. Koniec nožičiek môžeme nechať vytŕčať.

Kde fotíme bábätká

Na fotenie s bábätkom môžete prísť ku nám do jedného z ateliérov, ale najčastejšie rodičia využívajú možnosť fotografovania novorodenca doma. Predsa je to maličké stvorenie, ktorému rodičia iba začínajú vytvárať jeho zázemie na ktoré si postupne zvyká a preto je najpohodlnejšie keď fotograf príde aj s potrebnou výbavou priamo do rodiny.

Špeciálne rekvizity

Pri fotení bábätiek sa často používajú špeciálne rekvizity, ktoré pridávajú do fotografie niečo osobné. Futbalová lopta, tenisová raketa, alebo prilba sú zaujímavou voľbou, pretože väčšinou symbolizujú záľubu alebo záujem rodiny o konkrétny šport. Korunky a tiary sú elegantnou a zábavnou voľbou pre fotenie bábätiek dievčat. Jemné korunky alebo tiary zdobené kvetmi, perlami či drahokamami, sú skvelými doplnkami pre dievčatká. Takéto doplnky pomáhajú vytvárať dynamické a zábavné kompozície.

Čomu sa vyhýbame pri fotení babätiek

Príliš nemanipulujeme s bábätkom ani ho nenechávame dlho v nepríjemnej polohe. Je dôležité rešpektovať jeho pohodlie a dodržiavať jeho prirodzené pohyby. Vyhýbame sa používaniu príliš ostrých svetiel, silných bleskov alebo priamych slnečných lúčov, ktoré môžu bábätko oslňovať alebo rušiť. Svetlo by malo byť mäkké, jemné a rovnomerne rozložené, aby sa predišlo nepríjemným reakciám alebo úzkosti. Nepoužívame rekvizity ani doplnky, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť bábätka. Vyhýbame sa ostrým predmetom, ťažkým predmetom alebo malým častičkám, ktoré by mohli byť pre bábätko nebezpečné.

Videozáznam z fotenia

Na vašu žiadosť celý priebeh fotenia bábätiek, či už samostane alebo s rodinou a so súrodencami vám natočíme na video. Tieto záznamy sú obzvlášť unikátne, pretože je tu veľa činností, ktoré sú súčasťou fotenia. Zahŕňajú okrem zavinovania, uspávania, stylovania aj vtipné chvíľky a tiež chvíle počas ktorých novorodenca upokojujeme. Máte tam obsiahnutý mix všetkého z diania vrátane fotografovania. Túto službu si prosím objednajte vopred, pretože ku nej potrebujeme zabezpečiť asistentku.

Informácie k foteniu bábätiek

Fotenie bábätiek je veľmi intímne a nesmie prebiehať v časovom strese, preto je potrebné vyčleniť si na neho niekoľko hodín. Ideálne „formovanie“ do vytúžených póz prebieha počas spánku. Mamičkám odporúčame, aby prišli s nakŕmeným a „unaveným“ dieťatkom v čase kedy zvykne spinkať. Ak sa niečo pokazí, bábätko sa zobudí alebo plače, je možné na mieste fotenia v našom ateliéri jeho prikŕmenie, uspávanie, či iné potrebné poskytnutie opatery. Preto je nutné na fotenie bábätiek si vyčleniť viac času – približne od 90 minút až do 3 – 4 hodín.

Výsledné fotografie odovzdávame elektronicky, alebo na požiadanie aj v tlačenej verzii. Cena za fotenie bábätiek je závislá od celkovej dĺžky fotenia a počtu odovzdaných upravených záberov.

Záver

Fotenie bábätiek je krásny spôsob zachytenia ich prvých, neoceniteľných chvíľ života. Pri manipulácii s nimi sme mimoriadne opatrní, dbáme na zvýšenú hygienu, aby sme zabezpečili ich bezpečnosť a pohodlie. Fotenie bábätiek je citlivý proces, ktorý vyžaduje ohľaduplnosť, trpezlivosť a lásku k týmto krehkým stvoreniam.