Vianočné fotenie je ideálny spôsob, ako zorganizovať stretnutie so svojimi blízkymi v predvianočnom období. Ak z toho vytvoríte pravidelnosť, zveľadíte si vzájomné vzťahy.

 
 

Ako prebieha vianočné fotenie

Základom je vianočné pozadie a rekvizity na fotenie, ktoré vytvoria v ateliéri pravé Vianoce. Samozrejme že predtým ako sa prídete fotografovať, porozprávame sa o vašej predstave a tiež o tom, čo si na vianočnej fotografii neželáte. Zo skúseností vieme, že klienti majú rozličné predstavy aj vkus. Zabezpečíme pre vás originálne vianočné výzdoby, rekvizity aj osvetlenie, štýl si môžete vybrať. Buď z našej ponuky fotopozadí, alebo vyzdobený interiér, schodisko či fotenie v exteriéri kam základné rekvizity a svetielka prinesieme. Ak si vyberiete štýl, ostatné už prebehne hladko ako pri ostatných foteniach.

Oblečenie a make-up

Pri vianočnom fotení je dôležité zvážiť aj oblečenie a make-up. Vyberte si štýl, ktorý sa hodí k zvolenej téme a ktorý vyjadruje vašu osobnosť. Vianočné farby ako červená, zelená, biela alebo zlatá sú vždy skvelou voľbou. Make-up by mal byť jemný a prirodzený, s dôrazom na očné tiene a lesknúce pery.

Tematické vianočné fotenie

Každý rok venujeme vianočné fotenie vybraným rozprávkovým témam. Mali sme tu už Luskáčika, Dievčatko so zápalkami, Snehové kráľovstvo, ale aj klasické motívy ako Dedo Mráz a Snehulienka. Motívy na mini fotenia obmieňame a väčšinou sa neopakujú. Ponúkame k nim aj kostýmy, ktoré sa objednávajú dopredu podľa veku detí. Mini fotenia plánujeme iba počas mesiaca november maximálne 4 termíny. Tieto je potrebné objednať aspoň mesiac dopredu.

Vianočné fotenie detí

Vianočné fotenie detí prebieha veľmi podobne ako klasické detské fotenie. Okrem počtu, potrebujeme poznať vek detí, ktoré sa prídu fotiť. V prípade, že na vianočné fotenie prídu školáci, zabezpečíme pre nich iné vianočné rekvizity a celkový styling ako v prípade menších detičiek. Snažíme sa aby fotografie boli výstižné pre konkrétnu vekovú kategóriu a aby sme nežiadanou výzdobou zbytočne „neuberali“ ďeťom ich vek.

Rodinné vianočné fotenie

Rodinné vianočné fotenie prebieha veľmi podobne ako klasické rodinné fotenie. Rozdiel je v tematickom prevedení. Na vianočné fotenie máme pripravené špeciálne vianočné fotopozadia a rekvizity. V prípade, že na fotenie príde viacčlenná rodina, je dôležité na to upozorniť už pri objednávaní termínu fotenia, aby sme pripravili fotopozadie v dostatočnej veľkosti.

Fotka vo vianočnej krištáľovej guli

Fotografia vianočnej scény v kristáľovej guli je ikonický spôsob zachytenia kúzla sviatkov a vytvorenia nádhernej vianočnej atmosféry. Máte na výber z viacerých vianočných dekoratívnych gulí, do ktorých zakomponujeme vašu fotografiu. Motív gule vyberáme podľa vašej kompozície, štýlu a oblečenia. Väčšinou prispôsobujeme kompozíciu vašej fotografie tak, aby sa hodila k pozadiu v guli a odstránime prípadné rušivé prvky z okolia. Zameriavame sa na hlavné prvky scény v krištálovej guli a rám upravíme tak, aby bol záber vyvážený a estetický. Výsledok vám navodí pôsobivú vianočnú atmosféru na fotografii, z ktorej sú pekné pohľadnice.

Párové vianočné fotenie

Párové vianočné fotenie je veľmi špecifickým fotením, ktoré vieme pripraviť na rôzne štýly od klasických vianočných motívov až po tie s nádychom erotiky. K tomuto foteniu zabezpečujeme v prípade požiadavky pre ženu mikulášsky sexy kostým, alebo vám vieme outfit odporučiť.

Vianočné fotenie škôlkarov

Vianočné fotenie škôlkarov je najčastejšie fotenie, kvôli ktorému sa vyberáme do škôlok. November aj začiatok decembra je bežne rezervovaný najmä pre nich. Aj takéto fotenia niekedy dohodneme na poslednú chvíľu, ale v tomto prípade je posladná chvíľa mesiac dopredu. Prvé termíny objednávok začínajú už vo februári. Pokiaľ ideme do tej istej škôlky viackrát snažíme sa o zmenu fotopozadia a celkového stylingu prostredia, aby mali rodičia pestré fotografie svojich detí, ktoré sa každým rokom neopakujú. Spoločne s učiteľkami a asistentkou sa o deti staráme, ak je to nutné učešeme ich, prezlečieme a rozosmejeme. Okrem výzdoby, pozadia a rekvizít fotíme rovnako ako pri klasickom fotení škôlkarov, ktoré máme zaradené v rodinnom fotení.

Pózy na vianočných fotografiách

Častokrát si chcú rodičia urobiť spoločnú vianočnú fotografiu so svojimi deťmi. Ak máte takéto želanie, je treba si objednať celé fotenie, pretože na mini fotení sú scény prispôsobené čisto deťom a to nielen motívom ale aj veľkosťou. Keď sa rodičia natlačia na pozadie určené pre deti, bude to pôsobiť rušivo. Ďalšou radou je, aby rodičia počítali s tým, že sa budú musieť prispôsobiť pózam, ktoré sú lokalizované nižšie. Je to najmä kvôli motívom na pozadí, ktoré vyžadujú, aby boli postavy umiestnené dole keďže väčšinou sú určené na fotenia pre deti. Mamičkám preto odporúčame – žiadne podpätky, a oblečenie, v ktorom sa budete cítiť prirodzene napríklad aj v polohe na zemi na kožušinkách.

Emócie a Spomienky

Najdôležitejším aspektom vianočného fotenia sú emócie a spomienky, ktoré sa s ním spájajú. Nechajte svoju rodinu a priateľov uvoľniť sa a byť samými sebou, aby sme mohli zachytiť autentické a spontánne momenty. Spoločne vytvoríme zábavné a príjemné prostredie, kde sa bude každý cítiť pohodlne a veselo.

Čomu sa vyvarovať pri vianočnom fotení

Zbytočné množstvo vianočných ozdôb alebo príliš veľké množstvo prvkov na scéne môže spôsobiť chaos a zničiť estetiku fotografie. Dobré je, zamerať sa na kvalitu namiesto kvantity. Komplikované a rušivé pozadia môžu odviesť pozornosť od hlavného subjektu fotografie. Scény neprepĺňame a vyberáme si pozadia, ktoré vytvárajú harmonický a estetický obraz. Nútené úsmevy alebo neprirodzené pozície môžu pôsobiť umelo a znížiť autenticitu fotografie. Pomáhame deťom, aby sa uvoľnili a zachytili sme tak ich prirodzené emócie a výrazy. Na svietenie je treba dávať obzvlášť pozor, príliš tvrdé svetlo alebo príliš tmavé tiene môžu zničiť fotografie a spôsobiť nežiaduce efekty. Skúšame využiť prirodzené svetlo alebo mäkké umelé svetlo, aby sme dosiahli rovnomerné osvetlenie.

Fotograf na vianočné fotenie

Nezabudnite si zabezpečiť profesionálneho fotografa, ktorý vám pomôže zachytiť krásu a ducha vianočných sviatkov. Skúsený fotograf vám poskytne špičkové služby a zabezpečí, že vaše fotografie budú vyzerať nádherne a nezabudnuteľne. Vianočné fotenie vyžaduje kvalitné svetlá, správne nasvietenie, vhodné pozadia podľa vášho vkusu a profesionálnu postprodukciu. Doplnenie svetielok, iskričiek a prirodzená retuš pomôžu vyšim fotografiám vyniknúť ešte viac. Veď nakoniec, každá fotografia si zaslúži úpravu.

Informácie k vianočnému foteniu

Vianočné fotenie detí „mini session“ máte hotové do 30 minút, fotenie s viacerými súrodencami či rodičmi potrvá dlhšie, 60 – 90 minút.

Výsledné fotografie dodávame elektronicky, alebo na požiadanie aj v tlačenej verzii. Z krásnych vianočných obrázkov môžeme vytvoriť aj vianočné pohľadnice a pozdravy.

Záver

Vianočné fotenie je jedinečnou príležitosťou zachytiť kúzlo sviatkov a vytvoriť nezabudnuteľné spomienky pre rodinu a priateľov. Je to čas plný lásky, radosti, tradícií a vianočná fotka môže zachytiť túto atmosféru a preniesť ju do budúcnosti.