Medzi tie obľúbenejšie fotenia u žien patrí fotenie aktov. Veľkú úlohu pri ňom zohráva správne nasvietenie. Väčšinou fotíme pred tmavým pozadím, ktoré dodáva výslednej fotografii krásny intímny rozmer.

Svetlé pozadie je vhodné vtedy, keď má klient záujem o viac presvietené fotografie, ktoré aj viac odkrývajú. Fotenie aktov je zamerané na postavu, ktorú svetelne olemujeme tak, aby jeho výsledkom bol luxusný obraz krásne tvarovanej a nasvietenej postavy.  Podľa zadania klientky zviditelníme viac alebo menej aj tvár.

Plánujeme fotenie aktov

Práve fotenie aktov je veľmi vyhľadávaným fotením, pri ktorom je nevyhnutný príjemný pocit, uvoľnenosť a dobrý vzájomný vzťah fotografa a klientky. V našom ateliéri sa takýto vzťah snažíme vytvoriť, aby atmosféra pri fotení bola uvoľnená a aby si to klientka aj užila a cítila sa komfortne. Pri fotení aktov som aj z týchto dôvodov sama s klientkou bez prítomnosti asistenta, či vizážistky. Najvhodnejším oblečením je spodné prádlo, alebo hodvábne, či čipkované doplnky, ktorých časti môžu výslednú fotografiu spestriť, či zvýrazniť. Pokiaľ si klientka výsledok želá menej presvetlený odporúčam fotiť bez akéhokoľvek prádla, pretože práve ramienka, či jeho iné časti môžu vo výsledku pôsobiť rušivo. Preto je dôležité porozprávať sa o očakávaniach klientky ešte pred samotným fotením. V prípade, že klientka nemá presnú predstavu, prejdeme si spoločne možnosti, ktoré fotenie aktov ponúka a pomôžeme pri jeho výbere.

Komunikácia a dôvera

Komunikácia medzi fotografkou a modelkou je kľúčová. Je dôležité, aby sa modelka cítila pohodlne a bezpečne pred fotoaparátom. Je potrebné jasne vysvetliť zámer a techniky, ktoré máme v pláne použiť, a zároveň rešpektovať hranice a pohodlie modelky. Pred začatím fotenia budete oboznámené s každým krokom a postupom, ktorý máme naplánovaný. Na základe vzájomnej komunikácie vznikajú aj nové nápady, ktoré realizujeme. Každá klientka odchádza od nás aj s originálnou pózou, ktorá vznikla v deň jej fotenia a ktorú žiadna iná rovnako nezopakuje.

Profesionálne fotenie aktov

Na fotenie aktov je fajn vyhľadať skúseného a profesionálneho fotografa, ktorý má zručnosti s fotoaparátom a skúsenosti s používaním svetla. Dobrý fotograf vie pracovať s modelkou aj so svetlom tak, aby vytvoril esteticky príjemné a elegantné snímky. U nás použitie svetla kombinujeme a na fotenie aktov nasvecujeme objekt ateliérovými svetlami, ale používame aj svietenie prirodzeného charakteru. Pri niektorých pózach vynikne pekne svetlo zo sviečok, či stolnej lampy. V takomto prípade prispôsobíme objektív a zvýšime ISO.

Zameranie na detaily

Pri fotení aktov sa zameriavame na detaily a textúry tela. Fotografka experimentuje s rôznymi uhlami, perspektívami a kompozíciami, aby vytvorila nádherné snímky. Počas celého procesu fotenia rešpektuje hranice a pohodlie modelky, je voči nej ohľaduplná a vždy sa pýta, či môže použiť konkrétne techniky a či súhlasí s navrhnutými pozíciami. Snímanie konkrétnych detailov a odhalených častí tela schvaľuje modelka.

Fotenie aktov ako darček

Fotenie aktov je vhodné ako darček pre samotnú klientku. Je to niečo, čo si zachová a bude mať pre ňu samotnú hodnotu v budúcnosti, alebo tiež môže takýmto darčekom obdarovať svojho partnera. Takisto opačne, ak si partner želá vlastniť krásne zábery svojej polovičky, môže jej fotenie aktov darovať a je to zároveň darček pre oboch partnerov. Pri takejto príležitosti si môžete objednať od nás voucher na mieru.

Tematické fotenie aktov

Téma na fotenie aktov je prvý krok ešte pred plánovaním termínu. Podľa nej totiž zvolíme miesto a doplnky. Ľúbezné fotgrafie vedia vzniknúť aj na miestach, ktoré vám nenapadnú prvoplánovo. Napríklad schodisko, alebo chodba so starobylým oknom, či zábradlím. Takéto motívy nie sú bežné a je nutné si o konkrétnych predstavách povedať v predstihu, aby sme vedeli zabezpečiť každý detail.

Fotenie aktov v exteriéri

Žiadaným je aj fotenie aktov v exteriéri, no k tomu je nutné zvoliť vhodné miesto a tiež nám musí priať počasie. Fotíme na záhradách, pri jazerách, v lese, dokonca na balkóne. Vždy vyhľadáme miesto, kde máme súkromie a nemajú príchod okoloidúci náhodní „hostia“, aby sme mali pri fotení kľud a zároveň nevyvolali pohoršenie okolia. Veď predsa len fotíme akty! Klientky si niekedy zvolia vlastný priestor, alebo im takýto zabezpečíme my. Samotné okolie pokiaľ fotíme vonku musí byť rovnako malebné akoby sme fotili exteriérovú klasickú fotku. Tieto fotografie bývajú viac presvietené a prostredie tu zohráva väčšiu rolu ako pri tmavých záberoch.

Fotenie aktov s partnerom

Fotenie aktov s partnerom môže byť krásnym a osobným zážitkom, ktorý zachytí jedinečnosť vášho puta. Pracujeme tu s citom pre detaily, aby sme vytvorili autentickú pamiatku na váš vzťah. Pózovanie dotvárame spoločne, väčšinou má fotenie prirodzený priebeh, pretože spolu komunikujete a cítite, že na tvorbe sa podieľate najmä vy dvaja. Môžeme pustiť vašu obľúbenú hudbu, zapáliť sviečky alebo použiť iné relaxačné techniky na uvoľnenie.

Fotenie aktov v kúpeľni

Kúpeľňu si pred takýmto fotením pripravíme, odstránime rušivé prvky, vyčistíme okolie, vhodne nasvietime a pripravíme vhodné rekvizity ako sú napríklad kvety, vonné sviečky, uteráky, šatky alebo hodvábne látky. Môžeme fotiť vo vani, alebo mimo nej napríklad s omotaným premočeným hodvábnym šálom akolo tela, cez ktorý presvitajú vaše krivky. Pomáhame si rozprašovačom, ktorý vytvorí žiadanú „husiu kožu“, alebo len dodá k telu kvapky vody. Ak fotíme vo vode, môžeme použiť olej do vody s bieliacim účinkom, ktorý navodí efekt, akoby ste sa kúpali v mlieku. Je veľa môžností, ako pridať fotografii aktu výnimočný rozmer.

Spontánne momenty

Sústredíme sa na zachytenie emócií a spontánnych momentov, ktoré umožňujú preniesť vašu osobnosť do výsledných fotografií. Nie je jednoduché byť hneď autentickí a spontánni pred fotoaparátom, ale po pár minútach vás vaše zábrany začnú opúšťať a ani sa nenazdáte a máte po fotení. Nikto sa nenarodil natoľko spontánny, aby hneď na prvýkrát pred objektívom vedel dokonale pózovať. Každá modelka sa musí rôzne triky naučiť a časom sa s nimi vžívať. Na to, aby ste dosiahli želaný výsledok je tu fotografka, ktorá vás celým procesom bude viesť. Ak to vyskúšate prvýkrát, nadobudnete pocit istoty a získate spontánnosť aj do budúcna. Môžno si ju nezopakujete práve na fotení aktov, ale akékoľvek iné fotenie zvládnete oveľa jednoduchšie.

Fotenie aktov s parochňou

Fotografovanie aktov ako niekto iný s parochňou je jedinečný a kreatívny koncept, ktorý môže vytvoriť zaujímavé a inšpiratívne fotografie. Takouto hravou formou s výrazným make-upom môžete predstierať, že ste niekto iný a preniesť tak svoju osobnosť a fantáziu do fotografie. Niekedy to na začiatku pomáha aj s uvoľnením, pretože máte pocit, že svoje „ja“ ste zahalili do závoja nepoznaného. Zároveň sa vidíte v inom prevedení s inými vlasmi, s iným image, ktorý by ste za normálnych okolností nemenili. Tento typ fotenia býva zábavný.

Fotenie aktov v mori

Fotenie aktov v mori je nádherný a originálny spôsob, ako zachytiť krásu ľudského tela v prírodnom prostredí. Nie je síce výsledkom bežnej objednávky, ale môže byť pre niektorých ľudí nezvyčajné a môže tiež vyžadovať určitú mieru sebavedomia. Pred takýmto fotením je treba urobiť prieskum miesta, nájsť nejakú odľahlú pláž, zistiť možnosti a bezpečnostné predpisy. Určite si vyberte skorú rannú hodinu, kedy sa vyhnete prítomnosti iných ľudí a tiež dosiahnete nádhernú sveteľnosť. Svetlo hrá pri fotení v mori kľúčovú rolu.

Informácie k foteniu aktov

Fotenie aktov trvá od 45 minút po niekoľko hodín, podľa počtu fotografií, ktoré si klientka vyberie a tiež podľa tematického miesta a náročnosti stylingu. Počas fotenia ju usmerňujem v polohách, výrazoch a gestách. Každej jednej venujem dostatok času a to toľko, aby bola s výsledkom spokojná. Na požiadanie zabezpečujeme profesionálnu vizáž a úpravu vlasov pre klientku a tiež fotenie v hoteloch, wellnesoch, či iných tematických priestoroch.

Výsledné fotografie dodávame elektronicky, alebo na požiadanie aj v tlačenej verzii.

Záver

Fotenie aktov môže byť krásnym a aj obohacujúcim zážitkom, ktorý zachytáva krásu a jedinečnosť ľudského tela. S citom, profesionálnym prístupom a dôverou medzi fotografkou a modelkou môžu vzniknúť nielen krásne a emotívne fotografie, ale aj nezabudnuteľný zážitok z fotenia, aký bežne klient nezažíva.