Svadobné fotenie patrí medzi fotenia, ktoré sa plánujú až niekoľko mesiacov pred svadbou pričom sa zameriavajú na každý detail.

 

Svadba patrí k výnimočným udalostiam v živote partnerov. K jej plánovaniu by sme preto mali pristupovať zodpovedne a veci riešiť v predstihu.

Svadobné fotenie – balíky

Svoj balíček so svadobným fotením si viete vyskladať na mieru podľa vašich požiadaviek a rozpočtu. Svadobné fotenie sa skladá zo 4 základných položiek: predsvadobné prípravy, obrad v kostole, alebo na úrade s gratuláciami, svadobná hostina a svadobné portréty. Tu sú základné informácie k cenám za jednotlivé fotenia a ich kombinácie. Fotografie z predsvadobných príprav aj z hostiny si častokrát novomanželia vedia zastrešiť po vlastnej línii. Budeme úprimní – niektorým klientom tieto fotografie postačia iba kvôli spontánnym situáciám a záberom zo zákulisia, ktoré zachytí kvalitným mobilom, či bežným fotoaparátom niektorý z hostí. Takéto zábery si potom vzájomne vymieňajú. Aj z tohoto dôvodu najvyhľadávanejším balíkom je obrad s gratuláciami plus svadobné portréty. Tento balíček si viete objednať od sumy 450 €. Samostatné fotenie svadobných portrétov začína cenou 250 €. Základný balík všetkých 4 položiek začína cenou 750 €.

Plánujeme svadobné fotenie

Dobré plánovanie je kľúčom k úspešnému svadobnému foteniu. Vytvoríme si časový harmonogram, zoznam želaných fotografií, kompozícií a miest pre fotenie. Nezabúdame si overiť povolenia a prípadné obmedzenia na miestach, kde plánujeme svadobné fotenie. Nastávajúci novomanželia by ho mali plánovať spoločne. Nie z dôvodu, že by to jeden z nich nezvládol, ale preto, aby boli obaja stotožnení s výberom fotografa, tematikou, cenou za fotenie a miestami. Rovnako dôležité je zoznámenie so svojim fotografom, alebo fotografkou, aby sa všetci počas fotenia cítili komfortne.

Ako prebieha svadobné fotenie

Samotné fotenie môžeme rozčleniť na spoločné zábery v exteriéri, ateliéri, alebo na zvolenom tematickom mieste buď v deň svadby, alebo aj 1-2 dni v predstihu podľa možností partnerov. Nasleduje fotenie obradu a hostiny. Ak sa rozhodnete pre kompletné svadobné fotenie v jeden deň, fotí sa kontinuálne podľa programu, požiadaviek a možností klientov.

Fotovýbava

Svadobné fotenie je náročné aj pre samotného fotografa. Musí si zabezpečiť dostatočné množstvo batérií, pamäťových kariet a príslušenstva pre svoj fotoaparát. Okrem toho potrebuje aspoň 2 objektívy, aby vedel nasnímať rôznorodé zábery na rozličných miestach s inou svetelnosťou.

Svadobné portréty

Pred svadbou sa stretneme so snúbencami a porozprávame sa o ich predstavách na svadobné portréty. Zistíme, aké miesta a štýly fotografií preferujú a aké výrazy a pózy im vyhovujú. Plánovanie je kľúčové pre to, aby dostali výsledok podľa ich očakávaní. Fotenie svadobných portrétov je dôležitou súčasťou každej svadby. Tieto portréty zachytávajú romantiku a krásu tohto špeciálneho dňa a slúžia ako drahocenná pamiatka pre novomanželov.

Kedy fotiť svadobné portréty?

V deň svadby, pred svadbou, alebo po? Nemáme na to jednoznačnú odpoveď, pretože to záleží od viacerých faktorov. V prvom rade od toho, čo očakávate od takéhoto fotenia a koľko záberov si želáte nasnímať. Klienti, ktorí chcú mať portrétov viac, budú potrebovať na fotenie aj viac času. Ak teda máte v časovom harmonograme všetko zoradené postupne bez väčšej pauzy, fotenie si naplánujte ideálne ešte pred obradom, alebo v iný deň. Je pravdou, že budete na dvakrát obliekať svadobné šaty, česať svadobný účes, ale budete mať absolútny kľud a môžete nafotiť viacero záberov, na viacerých miestach. Ak nájdete aspoň hodinku medzi jednotlivými činnosťami a bude vám stačiť do 10 portrétov, kľudne môžete fotenie naplánovať pomedzi jednotlivé aktivity. Všetko sa dá zvládnuť keď sa dobre naplánuje a svadobčania na vás s istotou radi počkajú.

Momentky alebo pózované portréty

V každom portréte nájdete kus emócie. Áno, aj v tých pózovaných, ktoré stylujeme do konkrétnej pozície. V konečnom dôsledku aj z takýchto portrétov vedia byť momentky. Všetko pekne pripravíme, snažíme sa kopírovať niektoré overené pózy a popritom sa aj nasmejeme. Ani by ste neverili, že z mnohých takýchto snímkov si klienti vyberú tie najobľúbenejšie momentky. Vyváženosť čisto spontánnych záberov a pózovaných portrétov je tým najlepším výsledkom zo svadobného fotenia. Spontánne snímky zachytávajú autentickosť, zatiaľ čo pózované portréty zachytávajú nadčasové a elegantné snímky. Užite si momenty z každého z nich a keď sa budete cítiť uvoľnene a prirodzene, niektoré ani nerozoznáte.

Ako fotíme svadbu

Pred svadobným dňom sa so snúbencami stretneme a trošku vzájomne spoznáme. Je to veľmi dôležité pre ďalší spontánny priebeh. Spoločne komunikujeme o celom časovom harmonograme nielen so snúbencami, ale aj s ostatnými dodávateľmi. Prpravíme si časový harmonogram jednotlivých fotení – obradu, svadobných portrétov a hostiny. Prejdeme si špeciálne požiadavky snúbencov, rodiny a počas fotenia okrem ich želaní snímame spontánne momenty a emócie všetkých zúťastnených. Po skončení fotenia prichádza na rad postprodukcia kedy vybraté fotografie upravíme svetelne a prirodzene retušujeme. Výsledné upravené zábery odovzdáme podľa dohody objednávateľovi.

Spolupráca s dodávateľmi na svadobné fotenie

Fotograf komunikuje a spolupracuje aj s ostatnými dodávateľmi, ako sú napríklad koordinátori svadby, cateringové služby, DJ či pozvaní hostia. Potrebuje kompletné informácie o plánovaných udalostiach a časovom harmonograme, aby mohol prispôsobiť svoje fotenie.

Flexibilita a improvizácia

Aj keď máme pre svadobné fotenie stanovený plán, musíme byť pripravení na nečakané situácie. Fotograf musí vedieť rýchlo reagovať na zmeny počasia, časový posun alebo iné neočakávané udalosti. Niektoré z najkrajších fotografií svadobných portrétov vznikajú spontánne. Netreba sa báť zachytiť nečakané momenty a spontánne reakcie, ktoré môžu vytvoriť jedinečné a nezabudnuteľné fotky. Svadobný deň je plný takýchto emócií a výnimočných momentov. Snažíme sa zachytiť nielen krásu a detaily svadobných udalostí podľa plánu, ale aj emocionálne reakcie a nečakané výrazy novomanželov a hostí. Všímame si drobné gestá, ktoré môžu mať pre novomanželov osobitný význam.

Svadobné fotenie – obrad

Miesto na ktorom sa bude konať obrad si prezrieme ešte pred fotením v dostatočnom predstihu, aby sme si pripravili potrebný objektív a ostatnú výbavu. Najdôležitejšie je poznať, ako sú priestory osvetlené. Zábery z obradu vyhotovujeme postupne a zachytávame jeho priebeh a následne gratulácie.

Zábava je kľúčom k úspechu

Pri svadobnom fotení priamo z hostiny sa zameriavame na emočné prejavy hostí, komunikáciu a zábavu. Hostí fotíme spoločne s novomanželmi pri rozhovore, objímaní alebo aj pri tanci. Snažíme sa nasnímať rôzne kompozície a výrazy svadobčanov, aby dostali čo najviac zachytených momentov.

Vtipný príbeh zo svadobného fotenia

Jeden z hostí sa snažil vyfotiť veľmi nečakanú situáciu pri čom cúval, pomaličky robil spätné kroky. Zastavil sa tesne pri hlavnom stole kde bola torta so sviečkami, odkiaľ mal perfektný odstup. Začal cvakať zábery až do chvíľky kedy mu vzbĺkla košeľa. Tento zážitok sa zapísal do pamäti všetkých hostí, ktorí túto situáciu videli.

Svadobné fotenie ako darček

Darovať svadobné fotenie je skvelý tip na originálny darček a pravdepodobne prvý, ktorý mladomanželia dostanú. Voucher pripravujeme na mieru podľa preferencií zákazníka so všetkými jeho požiadavkami. Všetky potrebné detaily spolu prejdeme, aby ste vybrali vhodný obsah balíčka.

Informácie k svadobnému foteniu

Pred svadbou je dôležité, aby sme sa stretli, trošku spoznali, porozprávali o vašich predstavách o svadobných fotografiách a v prípade, že sa dohodneme, naplánovali ďalšie kroky. Potrebujeme vedieť či máte predstavu o miestach, štýloch a momentoch, ktoré by ste mali radi na fotografiách zachytené a tiež o vašich očakávaniach. O všetkých detailoch ohľadne fotenia sa s vami radi porozprávame a vysvetlíme všetky potrebné kroky.

Výsledné fotografie vám doručíme elektronicky, alebo v takom prevedení aké si budete želať. Ako inšpirácia môže slúžiť ručne vyrobená drevená krabička s gravírovaným textom, fotokniha, časopis, fototapeta, plátno či usb kľúč s gravírovanými iniciálmi.

Záver

Svadobné fotenie je náročné, no zároveň fascinujúce. Aj keď svadby fotíme pravidelne, vždy nás niečo prekvapí. Nemusí to byť v rámci fotenia, ale situácie, s ktorými sa stretávame na svadbách sa málokedy opakujú. S dobrou prípravou, komunikáciou a citom pre detaily vám pomôžeme zachytiť krásu a emócie vášho špeciálneho dňa a vytvoríme vám fotografie, ktoré pre vás zostanú drahocennou spomienkou na celý život.