Podobne ako pri rodinnej fotografii aj pre fotenie detí je základom vytvorenie prirodzenej a uvoľnenej atmosféry.

 

Plánujeme fotenie detí

Fotenie detí môže prebiehať aj v exteriéri pokiaľ si vopred dohodneme takúto formu fotenia. Keďže v blízkosti ateliéru sa nachádza les, jazerá či hrádza, je možné nakombinovať aj ateliérové fotenie spolu s exteriérovým v jednom termíne. Rekvizity sú k dispozícii v ateliéri, ale po dohode ich zabezpečujeme aj na exteriérové fotenia. Zapožičať si môžete šaty, topy, vlasové a iné doplnky pre dievčatá a elegantné kravatky pre chlapcov. Počas fotenia vaše deti usmerňujeme, snažíme sa ich spolu s vami rozosmiať, alebo inak upútať pozornosť. Dobrá nálada je základom pre fotenie detí.

Fotenie detí vs. rodinné fotenie

Fotenie detí je o niečo náročnejšie práve preto, že deti si sami fotenie neplánujú, takže je nutné ich zaujať, zabaviť, rozosmiať, aby neutekali „z pľacu“. Najkrajšie zábery sú nečakané „momentky“, ktoré získame práve vtedy, keď to najmenej očakávame. Pre takéto prípady majú detičky u nás v ateliéri k dispozícii hračky, knižky a iné doplnky, aby sme ich pozornosť vedeli odlákať od fotoaparátu a nafotili v prirodzených pózach pri hre. V prípade, že sa vopred dohodneme je možné spojiť fotenie detí spolu s rodinným fotením.

Fotenie detí je zábavný a kreatívny spôsob zachytenia ich nevinnosti, radosti a jedinečnej osobnosti. Pri fotení detí je dôležité mať na pamäti ich potreby, pohodlie a bezpečnosť. Ideálny spôsob ako zachytiť najlepšie zábery sa naskytá vtedy keď si deti neuvedomujú, že ich fotíme.

Vytvoríme uvoľnenú atmosféru

Pred začatím fotenia sa uistíme, že deti sa cítia komfortne a uvoľnene. Pokiaľ to tak nie je, vytvoríme príjemnú a zábavnú atmosféru, ktorá ich navodí k tomu, aby boli uvoľnené a spontánne. Keď nám rekvizity nepomôžu deti zabaviť a udržať ich pozornosť, prichádza na rad pomoc asistentky. Veľakrát sa stalo, že deti rozosmiala a „vyhecovala“ k prirodzeným reakciám, ktoré dopomohli k ich autentickému výrazu.

Osvetlenie

Pri fotení detí sa snažíme využiť prirodzené svetlo, teda denné svetlo, ktoré vytvára mäkké a príjemné farby. Ak je to možné, vyhýbame sa použitiu blesku, ktorý môže byť pre deti rušivý a prekaziť ich prirodzenú hravosť. Takáta svetelnosť je ideálna a následne sa dá ešte upraviť postprodukciou.

Zachytávame spontánne momenty

Najlepšie fotografie detí sú tie, ktoré zachytávajú ich prirodzené a spontánne momenty. Sledujeme ich hravosť a zvedavosť a zachytávame ich prirodzené gestá, výrazy tváre a pohyby. Snažíme sa o nasnímanie autentických záberov, ktoré sú pre deti výstižné.

Fotenie detí spája rodinu

Fotenie detí je najzábavnejšie, keď sa počas fotenia zmobilizuje aj ich rodina a priatelia. Vtedy zachytíme aj ich vzájomné vzťahy a emócie medzi deťmi a ich blízkymi. Takéto momenty pridávajú fotografii ďalší rozmer a lepšiu hodnotu.

Fotenie detí s trpezlivosťou

Pri fotení detí je dôležité, aby sme mali trpezlivosť a boli flexibilní. Aj deti mávajú svoje horšie dni, môžu sa cítiť nervózne alebo nepohodlne, no je dôležité pristupovať k nim s láskou a empatiou. Sme otvorení každej novej výzve s každou malou osobnosťou.

Štýl fotenia detí

Nezáleží na tom, aký štýl fotografovania si vyberiete, je dôležité zachytiť autentické a emotívne momenty z detstva, ktoré budú slúžiť ako vzácne spomienky na vaše ratolesti. S kreativitou, láskou a trpezlivosťou môžu byť fotografie detí zábavným a obohacujúcim zážitkom pre všetkých zúčastnených.

Prezliekanie detí počas fotenia

Viacerí sa pýtajú na outfity na fotenie – čo je vhodné, koľko kúskov so sebou priniesť, koľkokrát môžu rodičia deti prezliekať? Ideálne je svoje dieťa obliecť ešte doma a prísť s ním na fotenie vo vybranom oblečení, v ktorom sa bude fotografovať. S výberom vám samozrejme radi pomôžeme ešte na konzultácii pred samotným fotením. Ušetríte tak nielen finančné prostriedky kvôli dĺžke trvania fotenia, ale aj pohodu svojich detí, pretože tie sa každým prezliekaním stávajú otrávenejšie. V konečnom dôsledku rôznorodosť outfitu je menej dôležitá ako rôznorodosť výrazov a póz.

Portréty

Klasické portréty detí sú často zachytené zblízka a zameriavajú sa na tvár a výrazy dieťaťa. Tieto portréty môžu byť jednoduché a elegantné alebo môžu obsahovať zábavné a kreatívne prvky, ako sú rekvizity a kostýmy. Deti sú hravé a my sa snažíme o to, aby na fotografii vyzerali prirodzene. Portréty väčšinou nasnímame z rôznych uhlov pohľadu.

Hry a fotenie detí

Fotografie detí, ktoré sa hrajú a zabávajú, zachytávajú ich prirodzenú hravosť a energiu. Tieto fotografie obsahujú rôzne prvky a hry – skoky, behanie, hranie s hračkami alebo zábavné aktivity na vonkajších alebo vnútorných priestoroch.

Fotenie detí so zvieratami

Deti majú odjakživa blízky vzťah k zvieratkám. Občas majú rodičia záujem vyfotiť svoje dieťa aj s jeho domácim miláčikom. Takéto spontánne momenty a interakcie medzi deťmi a zvieratami dokážu vyčarovať neskutočné zábery. Na fotografiách vyznie veľmi milo keď sa spolu objímajú a vyjadrujú tak lásku k zvieratám.

Fotenie detí na špeciálne príležitosti

Fotografie detí na špeciálne príležitosti, ako sú narodeniny, sviatky, Halloween alebo Vianoce, sú najžiadanejšie. Tieto fotografie obsahujú kostýmy, dekorácie a tematické pozadia, ktoré im pridávajú hlbší význam a hodnotu. Napríklad vianočné pozadia pravidelne obmieňame, aby sa klienti, ktorí ku nám chodia pravidelne mohli odfotiť vždy s niečim originálnym. Veľmi zaujímavé je však aj fotenie na tom istom pozadí a v takej istej kompozícii každým rokom, z čoho sú obľúbené tvorby koláží.

Fotenie chlapcov vs. fotenie dievčat

Fotografovanie chlapcov a dievčat môže prinášať rôzne výzvy a prístupy v závislosti od ich osobností, preferencií a záujmov. Pri fotení chlapcov sa často zameriavame na akčné a energické momenty, ako sú športové aktivity, hry a pohyb. Naopak, pri fotení dievčat sa často zdôrazňuje elegancia, jemnosť a emotívna výraznosť. Oblečenie a rekvizity sa tiež často líšia pri fotení chlapcov a dievčat. Pri fotení chlapcov sa často preferujú športové rekvizity a naopak, pri fotení dievčat sa používajú jemné a elegantné rekvizity, ako sú kvety, stuhy alebo šaty. Rovnako rozlišujeme aj pózy, gestá a výrazy tváre. Samozrejme vždy s prihliadaním na detskú osobnosť.

Fotenie detí v škôlkach

Ide o špecifické fotenie, ktoré plánujeme mesiace dopredu a venujeme mu takmer celý deň. Do škôlky prichádzame v ranných hodinách kedy sa rozložíme a detičky fotíme postupne. Podľa dohody s vedením škôlky zabezpečujeme aj oblečenie, rekvizity a vlasové doplnky. Pripravujeme aj video zo zákulisia, ktoré po odsúhlasení zasielame rodičom.

Informácie k foteniu detí

Fotenie trvá približne 1 hodinu. Po tomto čase sa deti prestávajú koncentrovať a začínajú byť unavené. Cena za fotenie je závislá od počtu detí a fotografií.

Výsledné fotografie dodávame elektronicky, alebo na požiadanie aj v tlačenej verzii.

Záver

Fotenie detí býva často zábavné a obohacujúce pre všetkých zúčastnených. S láskou, trpezlivosťou a kreativitou vytvárame krásne a nezabudnuteľné fotografie, ktoré vám budú pripomínať vzácne spomienky na detstvo vašich malých modelov.