Fotenie v exteriéri nám ponúka širokú škálu možností, už si len vybrať správne miesto a čas. Výhodou je denné svetlo, ktoré ale pri nevhodnom čase fotenia môže byť na škodu a fotografie preexponuje.


 

V čoraz viac digitálnom svete slúži exteriérová fotografia ako spájací most medzi ľudmi a prírodou a ponúka nespočetné množstvo výhod nad rámec klasického ateliérového fotenia. Pred objektívom totiž nestojí iba človek, ale aj malebné scenérie okolitého prostredia.

Plánovanie fotenia v exteriéri

Pri plánovaní fotenia v exteriéri je nutné zvoliť termín s prihliadnutím na ročné obdobie, čas, počasie a samozrejme miesto, na ktorom plánujeme fotenie. Keď nadíde ten správny čas na zachytenie krásy okolia na vašich portrétoch, neváhajte túto príležitosť využiť. Takýto čas nie je stanovený výlučne na jedno ročné obdobie, ale naskytne sa počas celého roka. Ak chceme fotenie v exteriéri správne naplánovať, je nutné si upresniť, čo od neho očakávame. U nás vám radi poradíme krásne miesta podľa lokality, ktorú máte najbližšie a typu miesta kde by ste sa radi vyfotografovali. Spoločne vyberieme tú najlepšiu lokalitu podľa toho, či pôjde o fotografie detí, portrétov, rodinné fotografie, alebo iné fotenie v exteriéri.

Kde hľadať miesta na fotenie v exteriéri

Najvyhľadávanejšie miesta na fotenie vonku sú v blízkosti jazier, polí, lesov, či lúk. Každé poskytuje iné podmienky, na niektorých miestach je vhodnejšie fotiť skoro ráno, alebo pred západom slnka, aby sme sa vyhli preexponovaným fotografiám. Niektoré naopak treba dosvietiť, či už svetlami, alebo odrazovou doskou.

Náš ateliér sa nachádza v blízkosti lesa a jazier a práve preto poskytujeme možnosť nakombinovať exteriérové fotenie spolu s ateliérovým v jednom termíne.

Fotenie v exteriéri navodí prirodzený pocit

Predstavte si takú príjemnú prechádzku cez les, park, vinice alebo posedenie na záhrade. Pri vybraných scenériách sa zastavíte, rozhliadnete, posedíte na lavičke, či na pníku v lese a nasávate energiu okolo vás. Počas tejto aktivity obvykle nasnímame tie najkrajšie zábery a vy si to ani nestihnete uvedomiť. Výsledkom je váš prirodzený výraz v tvári, všetky gestá a polohy, ktoré na fotografiách zachytíme nemôžu vyzerať inak ako prirodzene.

Spojenie s prírodou

Fotenie v exteriéri nám poskytuje jedinečnú príležitosť pracovať priamo v prírode a navodzuje hlbšie prepojenie s prostredím, okolím a teda aj pôsobí uvoľňujúco. Trávenie času vonku pri fotografovaní akéhokoľvek objektu vedie k zvýšenej všímavosti, zníženiu úrovne stresu a lepšiemu pocitu pohody.

Kreatívny výraz

Rozľahlosť a širokospektrálnosť vonkajšieho prostredia slúži ako nekonečné plátno pre kreatívne vyjadrenie. Prostredníctvom exteriéru môžeme experimentovať s kompozíciou, osvetlením a perspektívou, aby sme vyjadrili svoju jedinečnú víziu sveta. Od zachytávania majestátnej krajiny až po intímne detaily v prírode sa každá fotografia stáva odrazom kreativity a predstavivosti fotografa.

Fotenie v exteriéri zrelaxuje

Áno, presne tak! Budete sa cítiť ako znovuzrodení, pretože čerstvý vzduch a vôňa lesov, či lúk vás nabudí. Okrem toho prechádzka v prírode pomáha zbaviť sa negatívnej energie a práve naopak – prijať kopec tej pozitívnej. Práve pre toto sú exteriérové fotenia tie najobľúbenejšie.

Prieskum a dobrodružstvo

Vydať sa na expedície s fotením v exteriéri podporuje prieskum a dobrodružstvo, podnecuje pocit zvedavosti a objavovania. Či už ide o pešiu turistiku odľahlými oblasťami lesov, lúk, či viníc alebo objavovanie skrytých drahokamov v meste, exteriérové fotografie inšpirujú jednotlivcov, aby hľadali nové zážitky a prijali nepoznané.

Benefity pre fyzické a duševné zdravie

Fotografovanie v exteriéri si vyžaduje fyzickú aktivitu, či už ide o fotenie v prírode alebo v meste. To podporuje fyzickú kondíciu a celkovú pohodu. Štúdie ukázali, že trávenie času v prírode a zapájanie sa do tvorivých aktivít môže mať pozitívny vplyv na duševné zdravie, znižuje príznaky úzkosti, depresie a stresu.

Pozitíva pre životné prostredie

Prostredníctvom fotenia v exteriéri oceňujeme viac krásu a krehkosť prírodného sveta. Pri práci v prírode, čím sa fotenie v exteriéri jednoznačne považuje, zároveň podporujeme starostlivosť o životné prostredie tým, že si všímame dôležitosť zachovania a ochrany našej planéty pre budúce generácie. 

Sociálne prepojenie a komunita

Fotografovanie v exteriéri podporuje pocit kamarátstva a komunity medzi rovnako zmýšľajúcimi jednotlivcami, ktorí zdieľajú vášeň pre prírodu a okolie. Rovnako ako každá účasť na skupinových výletoch či spoločných outdoorových aktivitách umocňuje pocit súdržnosti účastníkov, čo obohacuje celkový zážitok.

Dokumentácia a dedičstvo

Exteriérová fotografia slúži ako vizuálny záznam našich zážitkov, spomienok a míľnikov v živote. Fotografie zachytené v prírode sa stávajú hmatateľným dedičstvom, uchovávajú momenty v čase a umožňujú budúcim generáciám oceniť krásu a zázrak sveta tak, ako ho videli naši predkovia.

Fotenie v exteriéri dodá krásu okolia

V konečnom dôsledku takáto radosť prináša aj vytúžené ovocie na finálnych záberoch. Krásny bokeh na pozadí sa z prírodného záberu vytvorí nádherne. Najradšej mám nastavenie clony na F 1,4 alebo menej, aby sme práve takéto pozadie dosiahli. Ak ešte pridáme originálnu rekvizitu, napríklad modrú drevenú stoličku, alebo iné kúsky „po babičke“ dosiahneme výsledok, na aký sa budete radi pozerať ešte dlho po fotení.

Fotenie v exteriéri pridá autenticitu vašej osobnosti

Keď sa ocitáme na miestach, kde je nám príjemne, na ktorých sa všade okolo je čím „kochať“ a všetko je akousi pastvou pre naše oči, potom aj naše vyžarovanie a výraz pôsobia príjemne a autenticky. Veľakrát je práve prostredie tou zložkou, ktorá pomáha cítiť sa dobre a tiež vyžarovať iba pozitivitu. Ak sa chcete cítiť prirodzenejšie a príjemne, práve fotenie v exteriéri je pre vás dobrou voľbou.

Fotenie v exteriéri vo svete

Každý rok sa robia rôzne prieskumy najfotografovanejších miest na celom svete. Viete ktoré miesta sa nachádzajú v takomto rebríčku aktuálne v roku 2024? Sú tam napríklad aj tieto:

CENTRAL PARK

V skutočnosti to bol vlastne jeden z prvých verejných parkov v histórii, ktorý bol navrhnutý pomocou techník krajinnej architektúry. Pôvodne bol vytvorený v polovici 19. storočia, aby vyhovel záujmom o rekreáciu rýchlo rastúcej populácie New Yorku. Central Park mal dodať rustikálny prvok mestu a vyhovieť obyvateľstvu, ktoré žilo rušným mestským životom. Nielen turisti, ale aj domáci sem radi chodia oddychovať, čo spájajú aj s fotením okolia.

EIFFELOVA VEŽA

Eiffelovu vežu v roku 1909 takmer zbúrali, pretože jej 20-ročné prevádzkové povolenie vypršalo a mnohí Parížania ju považovali za nevydarenú stavbu. Bola však prínosom na komunikačné účely, najmä na prenos rádiových signálov. Okrem toho mala potenciál stať sa turistickou atrakciou a tak jej jedinečný architektonický vzhľad ju zachránil. Dnes je Eiffelova veža jednou z najobľúbenejších atrakcií pre turistiku a fotografovanie. Rovnako aj okolité pamiatky, ako sú Louvre, Notre Dame a Montmartre sa stali vyhľadávanými pre exteriérové fotenia.

BUCKINGHAMSKÝ PALÁC

Bohatá historická a architektonická krása Buckinghamského paláca, ktorá siaha až do 60. rokov 18. storočia, viedla k tomu, že sa stal jedným z najfotografovanejších miest na svete. Máte tu bližší pohľad na kráľovskú rezidenciu, na miesto, kde sa konajú rôzne kráľovské oslavy. Aj keď je fotografovanie v štátnych priestoroch zakázané, môžete dosýta fotiť v Kráľovskej záhrade a spojiť to s prekrásnou prechádzkou.

TAJ MAHAL

Jedným z architektonicky najpôsobivejších a historicky najbohatších miest na svete je indické mauzóleum Taj Mahal. Je považované za symbol oddanosti muža k žene a patrí medzi sedem divov sveta. Cisár Šáhdžahán ho dal v 17. storočí postaviť na pamiatku svojej manželky. Z tohto dôvodu je to tiež jedno z najfotografovanejších miest na svete.

Informácie k foteniu v exteriéri

Ako sa obliecť? Aj toto rozhodnutie záleží od viacerých faktorov. Prvým je vaša osobnosť. Je dôležité vedieť aký ste typ, čo sa vám hodí a čo sa vám páči. Na aký účel budú fotografie používané a tiež treba vziať do úvahy počasie a ročné obdobie. V oboch prípadoch, či sa jedná o fotenie muža aj ženy nič nepokazíte ak si vyberiete pestré farby, v každom prípade sa o tom porozprávame ešte pred samotným fotením. Nech si zvolíte akýkoľvek štýl, ku každému vieme prispôsobiť svetelnosť, rekvizity, výber miesta a nastavenie fotoaparátu.

Výsledné fotografie dostanete elektronicky, alebo na požiadanie aj v tlačenej verzii.

Cena za fotenie v exteriéri je závislá od štýlu, miesta fotenia, počtu osôb, počtu fotografií a dĺžky fotenia.

Záver

Vo svete plnom rozptýlenia a digitálneho šumu ponúka exteriérová fotografia osviežujúci únik do prírodného sveta, kde prekvitá kreativita, nadväzujú sa známosti a vznikajú spomienky. Okrem technických aspektov snímania obrázkov nám ponúka množstvo výhod pre naše telo, myseľ a dušu.